Законом визначено, що булінг (цькування) – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Типовими ознаками булінгу (цькування) є:
· систематичність (повторюваність) діяння;
· наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
· дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
· Тобто, законодавчо визначене поняття булінгу не стосується виключно дітей, а охоплює всіх учасників освітнього процесу.
Булінг (цькування) проявляється в різніх формах. на даний момент за характером та спрямованістю дій кривдника розрізняють такі види булінгу:
Фізичний булінг – акти фізичного насильства зокрема систематичні побої, стусани, ляпаси, підніжки, щипки, блокування, недопуск до певного приміщення, поштовхи, дотики небажаним і неналежним чином, інші фізичні дії, якими здоров'ю жертви завдана шкода.
Психологічний булінг – насильство, пов'язане зі впливом на психіку жертви, що наносить психологічну травму шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування. Може здійснюватися у вербальній та невербальній формах.
Соціальний булінг – бойкот, ігнорування, інші дії, спрямовані на ізоляцію учасника освітнього процесу від колективу. Душевний біль від такого виду булінгу може бути таким же сильним як від фізичного насильства і тривати набагато довше.
Економічний булінг – проявляється у знищенні чи пошкодженні чужого майна чи вимагання грошей, іншого майна.
Сексуальний булінг – образливі жести, висловлювання з використанням сексуального підтексту, небажані дотики інтимного характеру тощо.
Кібербулінг – поширення неправдивих фактів, чуток, образливих слів, пересилання за допомогою ґаджетів та інтернету двозначних зображень і фотографій, за допоиогою повідомлень та публікацій в соціальних мережах.
Комбінований булінг – включає різні знущання (фізичне та психологічне насильство, кіберзалякування.
Телефони довіри